Bulharsko

Základní informace

Název Bulharská republika
Hlavní město Sofie
Rozloha (v tis.) a počet obyvatel 110,9 km2, >7,2 mil.
Nejvyšší hora Musala
Nejdelší řeka Dunav
Měna Lev (100 Stotinek)
Úřední jazyk Bulharština
Náboženství >80% pravoslavní

Země ležící v jihovýchodní části Evropy, nazývající se Bulharsko, je často vyhledávanou turistickou destinací. A to nejen pro letní dovolené u moře, ale i pro zimní sporty, na které jsou tamější hory jak dělané. Rovněž zde své útočiště naleznou milovníci kulturních památek, neboť v zákoutích vysokých hor můžeme objevit velké množství středověkých kostelů a klášterů.

Bulharská příroda

BulharskoVýchodní stranu Bulharska omývá Černé moře, jehož pobřeží je obehnáno strhujícími útesy, ale i rozlehlé písečné pláže, na kterých můžete strávit příjemné chvíle odpočinku. Právě pro to se hodí účelově vybudovaná střediska jako je Slunečné pobřeží, nebo Zlaté písky.

Naopak vnitrozemí této země, pokrývají ze dvou třetin hory a vrchoviny. Právě tam, když vás opalování na pláži omrzí, se můžete vydat za pěší turistikou, nebo již zmiňovaným lyžováním. I díky odlehlosti těchto míst od rušných měst, zde byly kdysi dávno vybudovány kláštery, jako například Rilský a Bačkovský, ve kterých uvidíme mnoho ikon a fresek, které jsou zachovalým dědictvím bulharské pravoslavné církve. V mnoha horských vesnicích dodnes přetrvává tradiční způsob života a to, že v nich nalezneme původní dřevěné, či kamenné domky z 19. století, není žádnou výjimkou. Pokud se podíváte do těchto vesniček, zažijete nepopsatelný zážitek, vypadá to tam totiž, jako by se v nich zastavil čas.

Trocha bulharské historie

Bulharská historie sahá někam k Thrákům, do 8. století př.n.l. Velkým milníkem dějin byl bezesporu Alexandr Veliký, pod kterého Bulharsko spadalo ve 4. stolení př.n.l. a v 5. stolení př.n.l. se stalo součástí Říše Římské. V následujícím století se do Bulharska stěhovali první Slované.

Bulhaři přežili nadvládu Byzance osmánských Turků, ale nadvlády se zbavili až v 19. století. Po původně kulturním hnutí se národní obrození zvrhlo i v politický boj. Až v roce 1878 byl svolán Berlínský kongres, který měl narovnat poměry na Balkánském poloostrově. Samostatné Bulharsko (carství) vzniklo v roce 1908, kdy byla vyhlášena nezávislost na Osmanské říši. Od roku 1946 je Bulharsko republikou, které se podobně jako náš národ vymanilo z vlivu východního bloku a v roce 1989 procházela země procesem demokratizace. Od roku 2007 je Bulharsko platným členem EU.

Překvapivé Bulharsko

Hlavní dění se však soustředí do hlavního a zároveň největšího města – Sofie. V tomto městě žije celá pětina všech obyvatel země. Centrum města je výborně urbanisticky řešeno, tudíž pro vás bude orientace o hodně jednodušší. Nalezneme zde spoustu architektonických pozůstatků z nejrůznějších období. Z toho římského třeba kostel Světa Sofia, nebo rotundu Sveti Georgi. Z osmanského období například mešity Banja Baši, nebo Buyuk. Vliv západní Evropy pozorujeme na pamětním kostele Alexandra Něveského.

Toto však nejsou jediné pozoruhodnosti, které můžeme při návštěvě Bulharska pozorovat. Je to země netušených překvapení, a proto jistě budete udiveni po celou dobu vašeho pobytu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *