Co vše nalezneme na athénské Akropoli

Stavba athénské Akropole začala asi v polovině 5. století před Kristem. Místo bylo předem dané, neboť první osada na této Akropoli byla již v mladší době kamenné. Označení akropole vlastně znamená vyvýšené a opevněné místo nad městem, kde byl situován palác pro vladaře a posvátné místo, kde údajně sídlili bohové. Athénská Akropole je asi nejznámější akropolí na světě.

Na Akropoli byly vystavěny 3 vcelku rozdílné chrámy. Erchetheion, Parthenon a chrám Athény Niké. Prvním vchodem na Akropoli byla Beuléova brána, byla postavena v roce 276 našeho letopočtu.

Monumentální vchod do Akropole – Propyleje – tvoří centrální síň, která je rozdělena do dvou částí, obklíčena pěti vchody a velkým množstvím dórských a iónských sloupů. Některé části byly během času neúmyslně poškozeny.

Chrám Athény Niké je ze všech chrámů nejmenší. Tento chrám navrhl Kallikrates a pochází z let 426-421 před Kristem. Sloužil jako pozorovatelna, ale i jako svatyně bohyně Vítězství. Její socha se nachází na balustrádě chrámu.

Starověká pověst vypráví, že v boji o vládu v Athénách v těchto místech bůh Poseidon udeřil trojzubcem do skály a bohyně Athéna zde nechala vyrůst olivovník – přesně v těchto místech se nachází chrám Erchetheion. Chrám tvořily tři síně. V jedné stála socha Athény Polias. Chrám je bohatě zdoben jónskými prvky a karyatidami, což jsou ženy, které zde fungují namísto sloupů.

historie athenNejvětší chrám na athénské Akropoli je Parthenon.

Byl navržen dvěma největšími architekty Iktínosem a Kallikratem. Parthenon sloužil hlavně jako místo pro uložení sochy Athény Parthenos, která je dílem sochaře Feidia. Této bohyni byl chrám zasvěcen v roce 438 před Kristem.

V okolí Akropole nalezneme Dionýsovo divadlo, či Divadlo Heroda Attica. Akropole je kolem dokola obklopena městem Athény. A velkolepý dojem tohoto města jen a jen umocňuje.

Můžete přidat komentář, nebo trackback z vaší stránky.
Tip na lastminute dovolenou: 

Amwaj Rotana Jumeirah Beach

Dubai, Spojené arabské emiráty
21.11.-26.11.2019
Snídaně
25 290 KČ

Doprava: Letecky (Praha)
Hvězdiček: 5, Hodnocení­: 9
Hotel na mapě
INVIA.cz

Přidej komentář