Exkurze do cukrovaru Dobrovice

cukrovar dobrovice

Máte rádi sladké? Sladíte si kávu nebo čaj? Víte kolik je v Čechách cukrovarů?  A víte, který je ten největší? Jedná se o cukrovar Dobrovice nedaleko Mladé Boleslavi. Cukrovar se nachází v areálu a okolí zámku a hospodářského dvora v Dobrovicích, jehož historie sahá až do 16. století. Cukrovar v Dobrovicích je nejstarším fungujícím cukrovarem ve Střední Evropě. Jeho provoz nebyl nikdy během více než sto osmdesáti let provozu, a to ani v průběhu druhé světové války, přerušen. Řepná kampaň trvá obvykle půl roku a končí v prosinci nebo lednu. Původní majitelé cukrovaru byli Thurn-Taxisové (TTD= Thurn-Taxis Dobrovice). Nyní je název TTD Tereos a majoritním majitelem jsou Francouzi.

Kdy navštívit cukrovar?

cukrova repaBěhem roku máte několik příležitostí projít si celým areálem cukrovaru a seznámit se s výrobou cukru na vlastní oči. Dozvíte se i něco málo o historii výroby cukru na území Čech. Zjistíte třeba, že pokud by byl cukr z cukrové třtiny dokonale zbaven nečistot a příměsí, byl by stejně tak bílý, jako ten náš, vyrobený z cukrové řepy. Zjistíte, že sladká hustá tekutina, ze které vznikají krystalky cukru krupice nebo krystalu, se jmenuje sirob, a že v cukrovaru vzniká řada produktů, které využívají zemědělci jako hnojivo nebo krmivo. Jako suvenýr si můžete koupit třeba homoli cukru, kterou znaly a používaly naše babičky. Dobrovická Muzea ale nejsou pouze o cukru, můžete se objednat i na exkurzi do lihovaru. Exkurze do cukrovaru či lihovaru trvá zhruba hodinu a uvidíte areál cukrovaru zvenku i zevnitř, od nakládky řepy, po laboratoř, kde se zjišťuje obsah cukru (sacharózy) v řepě.

Prohlídky o vánočních svátcích jsou doplněny o atraktivní část pro děti, třeba multimediální tabuli nebo soutěže.

Zajímavosti

  • U vstupu do cukrovaru si všimněte tabule, na které je nejen počet dní řepné kampaně, ale třeba také počet dní bez zranění zaměstnanců. Mezi zranění se počítá i banální říznutí.
  • Velkým odběratelem cukru je koncern Coca-cola.
  • Cukrovat má vlastní čistírnu odpadních vod, která by byla dostatečná i pro město o velikosti Mladé Boleslavi.
  • Cukrovar má přes 100 stálých zaměstnanců. Když zrovna není řepná nebo lihová kampaň, starají se o údržbu strojů. Údajně by díky počítačovému propojení mohl podnik fungovat jen s méně než 20ti zaměstnanci.
Můžete přidat komentář, nebo trackback z vaší stránky.
Tip na lastminute dovolenou: 

Traunbachhäusl

Bavorsko, Německo
25.1.-1.2.2020
Snídaně
7 673 KČ

Doprava: Vlastní
INVIA.cz

Přidej komentář