Lachtaní miminko Amálka už i ve venkovním bazénu

ZOO Liberec je studnicí mláďátek všeho druhu. Nedávno jsme vás informovali o narození malé žirafí slečny a teď už se můžete těšit z asi dvouměsíční lachtaní samičky, která už po boku maminky Many, ale i tatínka Huga, vesele rejdí vnitřním i venkovním bazénem.

Menší potíže má zatím Amálka s vylézáním na břeh, ale i to se vždy na několikátý pokus podaří. Mládě je nebojácné – má údajně za sebou už i dvě výpravy na vrchol klouzačky včetně následných skoků pod hladinu. Společné rodinné plavání proběhlo bez nejmenších komplikací a dospělý lachtaní pár se nemohl dočkat rybích odměn, které skýtá pravidelné cvičení a krmení s ošetřovatelem.

Více o lachtanech hřivnatých

Domovinou lachtana hřivnatého čili lvouna jsou vody s písečným pobřežím na jihu Jižní Ameriky a na Falklandských ostrovech. Své jméno získal lachtan podle prodloužené srsti na krku, která vytváří dojem hřívy. Samec dorůstá velikosti až 2,5 m a váhy 250 kg. Samice dosahuje hmotností okolo 140 kg. Dožívají se 25 let.

V době rozmnožování se samci shromážďují do kolonie, kde si každý vybojuje své místo (takzvaný harém), na které láká samice. Nejsilnější samci mívají v koloniích až 80 samic, většinou však harémy čítají pod dvacet zvířat. V této době využívají zásobu podkožního tuku a vůbec nepřijímají potravu. Samice je březí 333 – 340 dní, poté rodí jedno mládě o velikosti 85 cm a váze 10 – 15 kg. Samice má schopnost svou březost pozastavit (tzv. odložená nidace), tak aby bylo mládě přivedeno na svět v ideální dobu.

Hlavní složku potravy tvoří ryby, dále i hlavonožci, korýši nebo tučňáci. Ve svém žaludku mají lachtani kameny, které jim pomáhají rozmělňovat potravu. K jejich přirozeným nepřátelům patří hlavně žraloci a kosatky. Pro svoji kůži a obavy rybářů ze zničení rybích populací byl lachtan hromadně vybíjen. V současné době se počet jedinců stabilizoval.

Můžete přidat komentář, nebo trackback z vaší stránky.
Tip na lastminute dovolenou: 

Résidence Premium Arc 1950 Village

Les Arcs (Paradiski), Francie
27.1.-30.1.2020
Bez stravy
4 285 KČ

Doprava: Vlastní Hvězdiček: 5
Hotel na mapě
INVIA.cz

Přidej komentář