Přírodní rezervace Ropotamo

Většina lidí zavítá do Bulharska kvůli koupání. Je to ale i oblíbená destinace milovníků hor. O těch ale až někdy příště. Většina lidí je ubytována v jednom z hlavních resortů na pobřeží Černého moře, tj. na Slunečném pobřeží nebo Zlatých píscích. Pokud vás přestane bavit koupání, dovádění ve vlnách a opalování, můžete pro změnu jet na nějaký výlet do okolí. Milovníci památek a nákupů zvolí některé z malebných městeček na pobřeží, milovníci přírody mohou vybírat mezi několika přírodními rezervacemi v dosahu.

Jednou z nich je rezervace Ropotamo, vyhlášená v roce1942 a nazvaná podle stejnojmenné řeky, která rezervací protéká. Jedná se o rozsáhlou plochu porostlou hustým dubovým lesem. Ropotamo pramení v pohoří Strandža, které je také přírodní rezervací. Část rezervace Ropotamo tvoří i písečné duny, nejrozsáhlejší v celém Bulharsku. Většina parku je těžko přístupná. Zajímavou nenáročnou variantou výletu je plavba loďkou do místa, kde se řeka vlévá do moře nedaleko Primorska. K soutoku se dá odtud dojít i pěšky.

Přístav turistických loděk je dobře značen z hlavní silnice. Pokud budete mít jen trochu štěstí, uvidíte mnoho druhů ptáků, přinejmenším kormorány a volavky, ale pravděpodobně také pelikány, ledňáčky a pestrobarevné vlhy.

Rezervace Ropotamo se nalézá zhruba 15 km od města Sozopol. Pokud se vám nepodaří vidět ohrožené a chráněné lekníny bílé přímo na řece, respektive na jejích mrtvých ramenech, určitě je spatříte v jezírku Arkutino. K vidění je zde i mnoho obojživelníku, nechybí ani Želvy bahenní a několik druhů vodního ptactva. Dřevěný vyvýšený chodníček ale zřejmě již pamatuje lepší časy a je dobré dávat pozor, kam šlapete. Za projížďku lodí po řece Ropotamo zaplatí dospělí 8 Leva, děti polovinu, vyhlídka na jezírko s lekníny je bezplatná.

Můžete přidat komentář, nebo trackback z vaší stránky.
Tip na lastminute dovolenou: 

Appartementhaus Zraunig

Mölltal / Ankogel, Rakousko
23.1.-28.1.2020
Bez stravy
1 594 KČ

Doprava: Vlastní
Hotel na mapě
INVIA.cz

Přidej komentář