Přírodní syslí rezervace v Mladé Boleslavi

sysel

Pár kroků za posledním panelovým domem se na Radouči v Mladé Boleslavi nachází poměrně rozsáhlá přírodní rezervace, kterou syslové obývají už roky. Až nyní se to ale rozkřiklo a syslí louka je lákadlem nejen pro místní. Sjíždí se sem i z širokého okolí.

Kde syslí louku najdete?

V podstatě zaparkujete kdekoliv v ulici Svojsíkova. Hned u parkoviště se nachází ona známá louka, která je doslova poddolována desítkami nor. Žije zde totiž tolik syslů na jednom místě, že se rozhodně nemusíte bát, že na některého z nich nenarazíte. Stačí si na chvilku nehybně sednout a zanedlouho začnou vykukovat šedivé hlavičky syslů. Když se rozkoukají, neváhají se přiblížit natolik, že je můžete krmit z ruky. S krmením ale opatrně.

Parkování v ulici Svojsíkova

Parkování v ulici Svojsíkova

Co přinést syslům, abyste jim přilepšili?

Odborníci se jistě shodnou na tom, že nic. Syslové jsou totiž doslova překrmováni návaly turistů. Zbytky jídla jsou pak viditelné všude a ne vždy se jedná o potravu, která by těmto hlodavcům vyhovovala. Někdy dokonce může jít i o život. Rohlík s máslem, burizony, sladkosti…to rozhodně nejsou pochoutky, kterými byste tyto roztomilé tvorečky měli krmit.

Vhodná jsou jablíčka, mrkev nebo třeba oříšky (pouze přírodní, tedy nepražené, nesolené…). Vždy ale v takovém množství, aby jídlo u nor nezahnívalo. O spoustu zbytků se sice postarají ptáci, ale ani ti nejsou zvířecími popelnicemi.

Na možnost způsobit syslům nějaké zažívací potíže upozorňuje spousta cedulí. Osvěta u lidí ale ještě není taková. Dnes a denně můžete na různých sociálních sítí vidět fotografie a videa lidí, kteří krmí sysla oplatkami a podobně.

Výlet za sysli byl moc fajn, od nás dostali oříšky a jen takové množství, pro které si přišli až k nám do ruky.

Můžete přidat komentář, nebo trackback z vaší stránky.
Tip na lastminute dovolenou: 

Haus Hasslacher - Apartmány

Mölltal / Ankogel, Rakousko
5.3.-10.3.2020
Bez stravy
1 373 KČ

Doprava: Vlastní
Hotel na mapě
INVIA.cz

Přidej komentář