Riegrova stezka ukáže krásy Českého ráje i řeky Jizery

Své jméno dostala tato příjemná turistická stezka, která vede údolím Jizery ze Železného Brodu až do Semil, po slavném semilském rodákovi Františku Ladislavu Riegrovi. Na délku nepříliš náročná, pouze 3,5 kilometru dlouhá naučná stezka, je však velice zajímavá co do svého umístění. Riegrova stezka je součástí Českého ráje a vede romantickým údolím řeky Jizery, skrz skalnatý kaňon nazývaný Galerie Jizery.

Trasa vede po pravém břehu řeky a prochází částí přírodní rezervace nacházející se u Semil a Bítouchova. Naučná stezka prochází cestou částečně vylámanou ve skále a skrz čtyři tunely. Absolutním zážitkem je však 77 metrů dlouhý přechod po téměř šest metrů vysoké vysuté lávce. Tato visutá galerie vede nad řekou Jizerou, podél až 40 metrů vysokých skalnatých bloků. Součástí Riegrovy stezky je i známá Böhmova vyhlídka. Z ní je zcela fascinující výhled na řeku Jizeru.

15 zastavení na stezce

V rámci naučné stezky se přistavte na celkem patnácti zastaveních. Informační panely jsou v češtině a v angličtině. Obsahují informace o místní fauně, flóře, geologii a turistických zajímavostech. Nechybí informace související s ochranou přírody daného území. Tabule jsou doplněny fotografiemi a ilustracemi.

Historie Riegrovy stezky

Již koncem 19. století vybudoval tehdejší Klub českých turistů starou část Riegrovy stezky. Měřila pouhých 1,3 kilometru a vedla ze Železného Brodu k soutoku Kamenice a Jizery. Do Semil byla stezka prodloužena až v roce 1909. Novodobá historie stezky se datuje od října 1983, kdy byla Riegrova stezka otevřena souběžně s červeně značenou turistickou trasou. Ve zcela nové podobě pak byla otevřena 9. října 2008.

Další zajímavost v okolí Riegrovy stezky

Stezka vede přírodní rezervací Údolí Jizery u Semil a Bítouchova, která je součástí geoparku UNESCO Česká ráj. Zajímavostí je skála U Kamenného lva, i v roce 1924 vybudovaná studánka Antala Staška. Po cestě narazíte na zastřešené odpočívadlo u Böhmovy vyhlídky, v nejkrásnější části kaňonu řeky naproti Krkavčí skále, a projdete až 12 metrů dlouhým skalním tunelem. Zajímavé zastavení je u hydroelektrárny Spálov. Jde o technickou raritu horního toku řeky Jizery. Vodu do elektrárny přivádí 1,5 kilometru dlouhý podzemní tunel. Právě kvůli výstavbě této hydroelektrárny v roce 1921 je současná stezka oproti původní trase jiná.

Výlet do Českého ráje a procházka Riegrovou stezkou je skutečným zážitkem pro dospělé i pro děti. Díky vysuté lávce bude pro mnohé rovněž adrenalinovým zážitkem.

Můžete přidat komentář, nebo trackback z vaší stránky.
Tip na lastminute dovolenou: 

Itálie, Francie, Španělsko Z Marseille Na Lodi Msc Fantasia - 393914964

21.4.-28.4.2019
Plná penze
18 170 KČ

Doprava: Vlastní Hvězdiček: 4, Hodnocení­: 9.6
INVIA.cz

Přidej komentář