Skalní hrad Valečov a restaurace Boseň

skalni hrad valecov

Valečov je jeden z několika skalních hradů na našem území. Sice se z něho do dnešních doba zachovala pouze zřícenina, ale i tak je na něho z okolních měst nádherný pohled. Až tam budete, nadchnou vás skalní jeskyně, které přímo lákají k objevování. Hrad stojí na pískovcové vyvýšenině, a když je na jaře, v létě nebo na podzim obklopen nejrůznějšími odstíny zelené barvy, vypadá vskutku úchvatně.

Historie hradu Valečov

Hrad stojí na okraji Českého ráje a první písemná zmínka o něm je datována do roku 1323. Nejpozději musel tedy vzniknout na začátku 14. století. Hrad byl rozšířen o kamenný palác asi v polovině 15. století. Po roce 1411 byl hrad ve vlastnictví Bartoše a Bernarda z Valečova. Ti však sympatizovali s husity, nebo neměli moc dobré vztahy s nedalekým klášterem cisterciáků v Hradišti nad Jizerou. Po smrti Žižky se hrad stal útulkem pro sirotky. V 17. století ho získal Albrecht z Valdštejna, ale o málo později na něm sídlili jen úředníci. Na počátku 18. století byl hrad zcela opuštěn. Do 19. století byl využíván jako skalácká osada. Přesněji do roku 1892, kdy jeho poslední obyvatelé byli vystěhováni a museli si hledat azyl v okolních chudobincích.  Do dnešních dob se toho příliš nedochovalo, ale vystoupáte-li nahoru na zříceninu, naskytne se vám nádherný výhled do okolí.

Na Valečov se dostanete poměrně snadno. Autobusem, nebo vlakem dojedete do nedaleké obce Mnichovo Hradiště, odkud je to už jen kousek. Pokud by se vám však nechtělo cestu protahovat, autobusem se pohodlně dostanete do sousední vesnice u Valečova, Bosně. V listopadu až dubnu se na hrad dostanete pouze o víkendu od 10 do 17 hodin. Výjimkou je 24. – 30. prosinec, kdy je otevřeno denně od 10 do 17 hodin. Od května do září je otevřeno od úterý do neděle, v srpnu dokonce i pondělky. V okolí naleznete mnoho kempů, kde se můžete přes noc ubytovat. Malé občerstvení se vám dostane v hospůdce pod hradem, nebo kiosku přímo u hradu.

Větší občerstvení hledejte v krásné restauraci u hlavní silnice v Bosni-Agarden restaurant. Agarden je společnost, která mj. realizuje zahrady a podle toho také okolí restaurace vypadá. Za restaurací je malý parčík s dětským hřištěm, ukázkovým trávníkem a malou ohradou s kozami. Vypustit zde můžete své ratolesti a dokonce i psa. Zcela jistě si dejte kávu, ta je v restauraci výborná. Pro větší hlad doporučujeme hovězí steaky, ale třeba i domácí polévky. Otevřeno mají každý den od 10,30 hod a ve všedních dnech podávají i výhodná menu.

Můžete přidat komentář, nebo trackback z vaší stránky.
Tip na lastminute dovolenou: 

Doubletree By Hilton Resort & Spa Marjan Island

Ras Al Khaimah, Spojené arabské emiráty
27.2.-7.3.2019
All Inclusive
46 690 KČ

Doprava: Letecky (Praha)
Hvězdiček: 5, Hodnocení­: 9
Hotel na mapě
INVIA.cz

Přidej komentář