V sobotu 13. května se uskuteční Férová snídaně

ferova snidane

Jde o piknikový happening na podporu fairtradových a lokálních pěstitelů. Jedná se o jedinečný koncept, který probíhá pouze v České republice. Ve stejný čas se na více než stovce míst sejdou tisíce lidí, aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele a pěstitelky, jejichž plodiny se dostávají na náš stůl. Akce se koná v Česku již posedmé, a to vždy na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu.

„Férová snídaně začínala v roce 2011 se 41 zapojenými městy, loni už snídalo přes 6 500 lidí na 161 místech republiky. Máme radost, že odpovědnou spotřebou žije stále více lidí a že se chtějí do akce zapojit. Místními organizátory jsou jednotlivci, ale i celé školy, města, různá ekocentra nebo knihovny,“ uvedla Gabriela Štěpánková z nevládní organizace NaZemi, která akci koordinuje. Letošní ročník je zaměřený na banány, neboť usilujeme o to, aby byly fairtradové banány více dostupné i v českých supermarketech, tak jako je tomu například ve Švýcarsku,“ doplnila Štěpánková.

Princip snídaně je jednoduchý. Účastníci si přinesou vlastní dobroty, ať už fairtradové nebo lokální. Může to být salát z fairtradové quinoi, fairtradový čaj či káva nebo bábovka s fairtradovým cukrem a kakaem. To vše mohou doplnit lokálními produkty, jako jsou vajíčka, mléko, sýry či zelenina od místního farmáře či farmářky. Snídá se na dekách v parku, zámecké zahradě, u stolu na náměstí nebo na jiném oblíbeném a veřejně přístupném místě.

Společným piknikem lidé vyjádří podporu nejen místním pěstitelům, ale i producentům ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky zapojeným do systému fair trade. Ti mohou pěstovat s ohledem na životní prostředí, jejich děti mohou chodit do školy a za svoji práci dostávají spravedlivě zaplaceno.

Můžete přidat komentář, nebo trackback z vaší stránky.
Tip na lastminute dovolenou: 

Usa, Mexiko, Honduras, Belize Z New Orleans Na Lodi Norwegian Getaway - 393979328P

17.11.-24.11.2019
Plná penze
12 360 KČ

Doprava: Vlastní
INVIA.cz

Přidej komentář