Bretaň

Bretaň

Bretaň je francouzská oblast, leží na jejím severozápadním cípu, který vyčnívá do Atlantického oceánu. Odjakživa se tato část výrazně liší od zbytku země. Keltové ji nazývali Armorika, což znamená Země moře. Do dnešních dob je hojně navštěvována kvůli svým dlouhým plážím a rozeklanému zajímavému pobřeží. To východní se jmenuje Finistére, tedy Konec světa, což ho vselku vystihuje. Bretaň je obetkaná nejrůznějšími legendami o artušovských lesích a potopených městech. Všemožně po této oblasti jsou roztroušeny pravěké megalitické stavby.

Nejvíce prehistorických památek, tedy megalitických staveb a zde konkrétně menhirů, naleznete ve městě Carnac. Menhiry, tedy obrovské vzpřímené kameny, jsou zde uspořádány do tzv. alejí. Jsou zde pravděpodobně již od 4. tisíciletí př. Kristem. Žulové kameny jsou uspořádány do tajemných tvarů a obrazců. Proč tomu tak bylo je však dosud nejasné. S největší pravděpodobností ale sloužily k náboženským účelům, nebo to bylo něco jako první kalendář.

Největším a zároveň správním městem Bretaně je Rennes. Staré historické centrum zde kontrastuje s nejmodernějšími high-tech stavbami. Ve městě se nachází dvě univerzity. V centru města uvidíte vzkvétající kulturní život. Navštívit zde můžete četné bary a restaurace. Samozřejmě zde nechybí prodejny palačinek a moderní značkové obchody.

Za návštěvu také rozhodně stojí opevněné městečko Fougéres. Pod ním v údolí stojí mohutný středověký hrad Château de Fougères, který pochází z 11. až 15. století.

V Bretani také část svého života prožil malíř Paul Gaugin. Ve svém obraze Le Christ Jaune, nebo-li Žlutý Kristus, se inspiroval dřevořezbou v trémalské kapli a zároveň bretaňskou krajinou. Také zde zosobnil silný, až téměř „primitivní“ ráz bretaňské katolické víry.

Bretaň je nanejvýš neobvyklá a zajímavá část Francie, až ji prostě nejde nemilovat.

Mohlo by se vám také líbit

Bansko

Bansko

Avignon

Avignon

Dovolená v Lindos Princess (Řecko/Rhodos)

Dovolená v Lindos Princess (Řecko/Rhodos)

Řecké městečko Lindos

Řecké městečko Lindos

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *