Chrám Athény Parthenos

Chrám Athény Parthenos

Chrám Parthenon, čnící nad městem Athény, na slavné athénské Akropoli, byl a nadále zůstává symbolem města. I když už z něho zbyl jen zlomek toho, co býval.

Stavba byla zahájena v roce 447 před Kristem, přičemž práce na něm trvaly po dobu devíti let a je zasvěcen bohyni Athéně Parthenos, jejíž socha byla uschována přímo uvnitř chrámu. Socha byla 12 metrů vysoká a zhotovil ji vynikající řecký sochař – Feidias.

Parthenon byl rozdělen na dvě celly. Východní a západní. Právě v té východní, spolu s oběťmi jí věnovanými, stála socha Athény Parthenos. Socha byla vyvedena chryzelefantinovou technikou, což znamená, že byla ze zlatého plechu a slonoviny. Dílo to muselo být opravdu impozantní, bohužel originál se do dnešních dob nedochoval a tak si v Národním archeologickém muzeu můžeme prohlédnout alespoň římskou repliku, nebo-li napodobeninu. Ta má však bohužel k originálu hodně daleko. Západní cella, což byla vlastně zadní místnost, sloužila kněžkám.

Chrám Athény ParthenosStřechu nesly dřevěné nosníky, ale tašky byly vyrobeny z mramoru. Vnější sloupy byly dórského typu, tedy ty nejjednodušší a byly kanelovány, což znamená, že v nich byly vryty svislé čáry, tzv. vrypy. Nad sloupy na tzv. architrávu byl vnější vlys, který se skládal z triglyfů a metop. To sloužilo k vyzdobení chrámu.

Vnitřní sloupy, rovněž v dórském slohu, tvořily většinou dvě řady. Chrám byl opravdu geniálně řešen, je jen škoda že za ta léta své existence sloužil jako kostel, mešita a prachárna. Kvůli tomu zřejmě také v roce 1687 explodoval, což způsobilo opravdu rozsáhlé škody. Poté nastalo vyvážení některých částí ozdob chrámu, či sochařských prací do muzeí v západní Evropě. Dnes je však Parthenon zapsán v UNESCU a od roku 1975 je neustále rekonstruován.

You May Also Like

Chrám Athény Parthenos

Musée du Louvre

Chrám Athény Parthenos

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Chrám Athény Parthenos

Pojišťovny lákají na uzavření cestovního pojištění soutěžemi

Chrám Athény Parthenos

Cyklodovolená na obzoru aneb jak vybrat to správné kolo, aby vše šlapalo podle plánu

1 thought on “Chrám Athény Parthenos”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *