Co vše nalezneme na athénské Akropoli

Co vše nalezneme na athénské Akropoli

Stavba athénské Akropole začala asi v polovině 5. století před Kristem. Místo bylo předem dané, neboť první osada na této Akropoli byla již v mladší době kamenné. Označení akropole vlastně znamená vyvýšené a opevněné místo nad městem, kde byl situován palác pro vladaře a posvátné místo, kde údajně sídlili bohové. Athénská Akropole je asi nejznámější akropolí na světě.

Na Akropoli byly vystavěny 3 vcelku rozdílné chrámy. Erchetheion, Parthenon a chrám Athény Niké. Prvním vchodem na Akropoli byla Beuléova brána, byla postavena v roce 276 našeho letopočtu.

Monumentální vchod do Akropole – Propyleje – tvoří centrální síň, která je rozdělena do dvou částí, obklíčena pěti vchody a velkým množstvím dórských a iónských sloupů. Některé části byly během času neúmyslně poškozeny.

Chrám Athény Niké je ze všech chrámů nejmenší. Tento chrám navrhl Kallikrates a pochází z let 426-421 před Kristem. Sloužil jako pozorovatelna, ale i jako svatyně bohyně Vítězství. Její socha se nachází na balustrádě chrámu.

Starověká pověst vypráví, že v boji o vládu v Athénách v těchto místech bůh Poseidon udeřil trojzubcem do skály a bohyně Athéna zde nechala vyrůst olivovník – přesně v těchto místech se nachází chrám Erchetheion. Chrám tvořily tři síně. V jedné stála socha Athény Polias. Chrám je bohatě zdoben jónskými prvky a karyatidami, což jsou ženy, které zde fungují namísto sloupů.

Co vše nalezneme na athénské AkropoliNejvětší chrám na athénské Akropoli je Parthenon.

Byl navržen dvěma největšími architekty Iktínosem a Kallikratem. Parthenon sloužil hlavně jako místo pro uložení sochy Athény Parthenos, která je dílem sochaře Feidia. Této bohyni byl chrám zasvěcen v roce 438 před Kristem.

V okolí Akropole nalezneme Dionýsovo divadlo, či Divadlo Heroda Attica. Akropole je kolem dokola obklopena městem Athény. A velkolepý dojem tohoto města jen a jen umocňuje.

You May Also Like

Co vše nalezneme na athénské Akropoli

Řecké městečko Lindos

Co vše nalezneme na athénské Akropoli

Musée du Louvre

Co vše nalezneme na athénské Akropoli

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Co vše nalezneme na athénské Akropoli

Pojišťovny lákají na uzavření cestovního pojištění soutěžemi

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *