Dětské pasy

Dětské pasy

Podle nové legislativy (zákon 329 / 1999 Sb.), už nelze mít dítě připsáno v pase rodičů. Každé dítě musí mít pas vlastní, a to od 26. 6. 2012. Cena za pas pro dítě do 5 let je 50 Kč a takový pas má platnost 1 rok. Tak krátká platnost byla vysvětlena tím, že malé děti velmi rychle rostou a za 5 let by na fotografii z pasu vůbec nebyly poznat. Děti ve věku 5 až 15 let, budou mít pas s platností 5 let a jeho cena je 100 Kč.
Dětské pasy lze vyřídit na obecním úřadě s rozšířenou působností. Není nic jednoduššího, než si na příslušný úřad zavolat. Rovnou se informujte, v jaké denní době je nejlepší úřad navštívit. Zejména větší města se na úřadech potýkají až s několikahodinovými frontami.

Co potřebujete vyřízení dětského pasu?

Pokud jste si v poslední době šli vyřídit pas, jistě jste si všimli, že již nepotřebujete pasovou fotografii. Na úřadě vás po vyplnění žádosti a zaplacení poplatku (600 Kč), vyfotí. Nové pasy jsou totiž s biometrickými údaji. Budou vám tedy sejmuty i otisky prstů. Na pase je i podpis. Podepíšete se na speciální otiskovou tabulku.

U pasu pro děti je vše jednodušší. Nepotřebujete žádné tiskopisy a samozřejmě ani fotku dítěte. K pořízení elektronické fotografie pro biometrické zpracování používají úředníci oddělení cestovních dokladů nejrůznější pomůcky, mezi které patří například dětská stolička, stupínek, speciální plátna pro dotvoření správného pozadí i další rekvizity. Vyřízení pasu tedy není pro dítě žádný stresující akt.

You May Also Like

Dětské pasy

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Dětské pasy

Pojišťovny lákají na uzavření cestovního pojištění soutěžemi

Dětské pasy

Cyklodovolená na obzoru aneb jak vybrat to správné kolo, aby vše šlapalo podle plánu

Dětské pasy

Jaké dobroty zabalit na výlet?

3 thoughts on “Dětské pasy”

  1. Muzete me prosim sdelit, kde jste prisli na to ze deti mladsi 5 let musi mit pas kazdy rok? Moje dcera ho ma uz od 6ti mesicu a bude ji platit jeste rok, jsou ji ctyri. Novela zakona
    197/2010 Sb. – , kterým se mění zákon č. 329/1999 Sb., o cestovních pase o tomto vubec nehovori, meni se tim pro deti akorat to, ze musi mit vlastni pas a to od 5-15 let s platnosti 5 let, tedy pokud mluvim o biometrickem pasu. Nemate nahodou namysli pas obycejny ani strojove citelny, ten byl na jeden rok. Priste by bylo dobre si o tomto neco precist, ale spise na portalech verejne spravy, nebot sirenim poplasnych zprav, se potom lide strasi a vznikaji fronty a chaos.

    Kubat Pavel

  2. OPRAVA: ne od 5_15 let veku, ale od narozeni do 15 let veku musi mit pas a biometricky ma platnost na 5 let na tom se zmenilo akorad to, ze ho musi mit a ne ze muzou

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *