Exkurze do cukrovaru Dobrovice

Exkurze do cukrovaru Dobrovice

Máte rádi sladké? Sladíte si kávu nebo čaj? Víte kolik je v Čechách cukrovarů?  A víte, který je ten největší? Jedná se o cukrovar Dobrovice nedaleko Mladé Boleslavi. Cukrovar se nachází v areálu a okolí zámku a hospodářského dvora v Dobrovicích, jehož historie sahá až do 16. století. Cukrovar v Dobrovicích je nejstarším fungujícím cukrovarem ve Střední Evropě. Jeho provoz nebyl nikdy během více než sto osmdesáti let provozu, a to ani v průběhu druhé světové války, přerušen. Řepná kampaň trvá obvykle půl roku a končí v prosinci nebo lednu. Původní majitelé cukrovaru byli Thurn-Taxisové (TTD= Thurn-Taxis Dobrovice). Nyní je název TTD Tereos a majoritním majitelem jsou Francouzi.

Kdy navštívit cukrovar?

Exkurze do cukrovaru DobroviceBěhem roku máte několik příležitostí projít si celým areálem cukrovaru a seznámit se s výrobou cukru na vlastní oči. Dozvíte se i něco málo o historii výroby cukru na území Čech. Zjistíte třeba, že pokud by byl cukr z cukrové třtiny dokonale zbaven nečistot a příměsí, byl by stejně tak bílý, jako ten náš, vyrobený z cukrové řepy. Zjistíte, že sladká hustá tekutina, ze které vznikají krystalky cukru krupice nebo krystalu, se jmenuje sirob, a že v cukrovaru vzniká řada produktů, které využívají zemědělci jako hnojivo nebo krmivo. Jako suvenýr si můžete koupit třeba homoli cukru, kterou znaly a používaly naše babičky. Dobrovická Muzea ale nejsou pouze o cukru, můžete se objednat i na exkurzi do lihovaru. Exkurze do cukrovaru či lihovaru trvá zhruba hodinu a uvidíte areál cukrovaru zvenku i zevnitř, od nakládky řepy, po laboratoř, kde se zjišťuje obsah cukru (sacharózy) v řepě.

Prohlídky o vánočních svátcích jsou doplněny o atraktivní část pro děti, třeba multimediální tabuli nebo soutěže.

Zajímavosti

  • U vstupu do cukrovaru si všimněte tabule, na které je nejen počet dní řepné kampaně, ale třeba také počet dní bez zranění zaměstnanců. Mezi zranění se počítá i banální říznutí.
  • Velkým odběratelem cukru je koncern Coca-cola.
  • Cukrovat má vlastní čistírnu odpadních vod, která by byla dostatečná i pro město o velikosti Mladé Boleslavi.
  • Cukrovar má přes 100 stálých zaměstnanců. Když zrovna není řepná nebo lihová kampaň, starají se o údržbu strojů. Údajně by díky počítačovému propojení mohl podnik fungovat jen s méně než 20ti zaměstnanci.

You May Also Like

Exkurze do cukrovaru Dobrovice

Musée du Louvre

Exkurze do cukrovaru Dobrovice

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Exkurze do cukrovaru Dobrovice

Pojišťovny lákají na uzavření cestovního pojištění soutěžemi

Exkurze do cukrovaru Dobrovice

Grilování v Mirakulu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *