Rilský klášter

Rilský klášter

Klášter byl založen v 10. století sv. Ivanem Rilským. Byl to středověký poustevník, který se skrýval v pohoří Rila, aby se odprostil od morálního úpadku společnosti. K založení kláštera jej přesvědčili jeho stoupenci.

Stavba je jednou z nejzajímavějších objektů architektury národního obrození. V 15. století byl zdevastován Osmany. Následná renovace byla finančně podporována Rusy, zatímco díky mnichům byl zachován bulharský jazyk a historie. Roku 1833 klášter vyhořel. Opětovně vybudován byl díky bohatým Bulharům, pro které byla čest jejich národa, v době osmanských nátlaků, velmi důležitá.

Budova se nachází v údolí hor pokrytých hustými lesy, 119 km jižně od Sofie. Chrání ji mohutné hradby vysoké 20 metrů.

Na nádvoří kláštera se nachází kostel Narození Páně, což je největší klášterní kostel v Bulharsku. Venkovní omítka je zdobena barevnými pásy. V nich se například nachází úžasné fresky s postavami a příběhy z bible, o něž se zasloužil nejvěhlasnější bulharský malíř 19. století Zachari Zograf. Členitost stavby je posílena vypouklými kupolemi a oblouky rozmístěných do různých úrovní. Tento objekt si rozhodně zaslouží zvýšenou pozornost z vnějšího pohledu.

Zajímavou památkou tohoto místa je posvátná relikvie sv. Ivana, což je nejposvátnější relikvie země. A co že jí vlastně je? Je to levá ruka sv. Ivana. Zvláštností je, že jeho pravá ruka byla v 16. století vystavována po celém Rusku, aby klášter získal peněžní dary.

Chloubou kláštera je bezesporu ikonostas. Je 10 metrů široký, pokrytý lístkovým zlatem a bohatě vyzdoben složitými dřevořezbami do tvaru květů, lidských a zvířecích podobizen a biblických výjevů.

Součástí komplexu je i Muzeum klenotů, kde se nachází sbírka křížů, drahokamy zdobené skřínky a další stříbrné předměty. V dalším patře se nacházejí muškety, meče či pistole. Výjimkou není ani klášterní knihovna

Návštěva této oblasti nebude jistě špatná volba. V blízkosti se nachází Kirilská louka, což je perfektní místo na relaxaci, kterou podpoří půvabné kavárny, ale i zařízení vhodná pro ubytování.

Rilský klášter

You May Also Like

Rilský klášter

Plovdiv

Rilský klášter

Musée du Louvre

Rilský klášter

Bulharské bohatství

Rilský klášter

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *