Romantický Valdštějn

Romantický Valdštějn

Jestliže vás prázdninové cesty zavedou do Českého ráje, který si své jméno opravdu zaslouží, neboť takový počet romantických zřícenin, nádherných zámků a úchvatných skal naleznete jen málokde, určitě nesmíte nechat svou návštěvou nepoctěn hrad Valdštejn. Na hrad vede dálnice mezi stezkami, kde bez problémů projedete i s kočárkem a bez problémů můžete tento výlet i s prohlídkou absolvovat i se psem.

Tento hrad byl vystavěn ve 13. století v regionu Hruboskalsko. Významných úprav se mu dostalo v 19. století v období romantismu. To významně přispělo k jeho malebnosti. Přistavěn byl nový palác a kamenný most se schodišti a věžičkami. Unikátní je zejména to, že stojí na vysokých a strmých pískovcových skalách, k nimž přes skalní rozsedlinu vede kamenný most se sochami českých světců a je zakončený empírovou branou.

Z tohoto hradu pocházel jeden z nejvýznamnějších českých rodů – Valdštejnovi. Právě z těchto míst pocházel proslulý velitel císařských vojsk, za třicetileté války, Albrecht z Valdštejna. V 16. století byl hrad zničen požárem. Tato místa zůstala opuštěna a změnila se ve zříceninu, kterou byl poprvé nazván v roce 1582.

Hrad se stal významným sídlem poutníků, z těchto dob je tu nejspíše údajná podobizna Karla Hynka Máchy, významného českého romanopisce. Je to však jen domněnka, neboť jeho podoba není do dnešních dob známa. V tomto období zde také byla dostavěna velká barokní kaple sv. Jana Nepomuckého.

I zde se setkáme s pověstí, která by se měla v těchto místech odehrávat. Tentokrát je o Poustevníkovi s bolavým srdcem, který se zde zjevuje po nocích ve splývavém hábitu, s kapucí na hlavě a v ruce svírá růženec, s nímž se tiše modlí. Údajně je to duch Václava Karla Holana Rovenského, který se zde usadil jako poutník. Více se však dozvíte na místě. V okolí hradu je toho k vidění rovněž opravdu hodně. Například Kopicův statek, lázně Sedmihorky, nebo Hrubá skála. V Českém ráji se zkrátka rozhodně nudit nebudete, ať už budete kdekoli.

You May Also Like

Romantický Valdštějn

Musée du Louvre

Romantický Valdštějn

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Romantický Valdštějn

Pojišťovny lákají na uzavření cestovního pojištění soutěžemi

Romantický Valdštějn

Cyklodovolená na obzoru aneb jak vybrat to správné kolo, aby vše šlapalo podle plánu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *