Zámek ve Versailles

Zámek ve Versailles

Zámek ve Versailles leží v oblasti Île-de-France kousek od okraje Paříže. Díky jeho stavbě, která začala v roce 1668, pod záštitou Ludvíka XIV., zůstala tato oblast politickým centrem. Zámek je postaven v klasicistním stylu, vyrůstal postupně kolem loveckého zámečku, který patřil Ludvíku XIII. a podíleli se na něm tři špičkoví architekti. Za první řadu, vybíhající do stran kolem nádvoří se zasloužil Louis Le Vau, po kterém vedení nad prací převzal Jules Hardouin-Mansart. Ten k tomu přidal Zrcadlový sál, severní a jižní křídlo a navrhll kapli, která byla dostavěna později. Architekt André Le Nôtre rozšířil zahrady a narušil jednotvárnou monotónnost. Posledním je mallíř Le Brun, který svými malbami Versailles vyzdobil. Zámek je nejvíce navštěvovanou památkou celé Francie.

Zahrady obklopující zámek jsou nesmírně rozlehlé. Většina z nich je typicky francouzských, tedy striktní geometrické tvary. Najdeme zde však i spoustu fontán, kolonád a jezírek. Zahrady jsou rovněž bohatě dozdobeny sochami.

V zahradě nalezneme z doby Ludvíka XIV. Velký Trianon. Je to malý palác z růžového kamene a mramoru, schovával se zde před přísným životem na královském dvoře. Za Ludvíka XV. zde vznikl Malý trianon, což byl rovněž malý zámeček. V pozdějších dobách si ho oblíbila Marie Antoinetta. Ludvík XVIII. si v královské zahradě nechal postavit zrcadlový bazén.

Při prohlídce zámku uvidíte přepychové místnosti, které jsou situovány do 1. patra tohoto rozlehlého zámeckého komplexu. Kolem nádvoří jsou komnaty pro krále a královnu, směrem do zahrad se nacházejí reprezentační sály. Tyto sály vyzdoboval právě Le Brun, který konkrétně navrhl barevný mramor, dřevořezby, malby na stěnách, stříbro, samet a zlacený nábytek. Tyto místnosti jsou věnovány olympskému božstvu.

Zámek je otevřen po celý rok každý den, kromě pondělí.

You May Also Like

Zámek ve Versailles

Řecké městečko Lindos

Zámek ve Versailles

Bretaň

Zámek ve Versailles

Městečko Arles

Zámek ve Versailles

Netradiční dovolená na farmách v Jižním Tyrolsku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *