Jedeme lyžovat – tipy na výbavu

carvingove-lyze

Letošní zima sice nezačala zrovna Ladovsky, ale na horách se lyžuje a podmínky se budou už jen zlepšovat. Proto vám dnes přinášíme několik tipů na lyžařskou výbavu i na různé možnosti jejího pořízení. Nejprve se ve stručnosti podívejme, co všechno budeme potřebovat, a podle čeho toto vybavení vybírat. Carvingové lyže jsou v dnešní době základem výbavy. Čtěte dále.Carvingové lyže – základ výbavy

Dnes už v nabídce lyžařských obchodů i půjčoven najdete pouze carvingové lyže. I na nich se dá jezdit postaru, ale jsou kratší a ovladatelnější. Jejich délka by měla být přibližně o 10 – 20 cm kratší, než je výška postavy lyžaře. Tvrdost lyží volíme podle našich lyžařských schopností. Čím lepší lyžař, tím tvrdší lyže. Tvrdé lyže podrží ve větší rychlosti a nabízejí dynamické vyjíždění oblouků, měkké lyže zase nevyžadují tolik námahy a odpustí případné chyby.

Lyžařské boty

Také lyžařské boty vybírejme s ohledem na naše lyžařské schopnosti. I zde platí, že čím lépe jezdíme, tím tvrdší boty budeme potřebovat. Tvrdá bota totiž zajistí přesnější přenos sil do lyží, naopak měkká bota poskytne více pohodlí a je také vhodnější na učení. Tvrdost lyžařských bot udává tzv. flex index. Orientačně se dá říci, že pokud jsme rekreační lyžaři, sáhneme po botách s hodnotou flex indexu 50-75, jezdíme-li sportovněji, vybereme boty s flexí 80 -100, a patříme-li mezi výborné lyžaře, sáhneme po přezkáčích s flex indexem 110-130.

Lyžařská helma a páteřák

lyzarske-helmyNa svah nikdy nevyjíždějme bez lyžařské helmy. Na přeplněných sjezdovkách s různou úrovní lyžařů jsou v poslední době poměrně častým jevem nebezpečné srážky, při nichž nám helma může zachránit i život. To samé vlastně platí i o chrániči páteře, který rozhodně není určen jen pro jezdce, kteří na lyžích skáčou, nebo jezdí mimo sjezdovku. Lyžařskou helmu i chránič páteře vybíráme zásadně certifikovaný – údaj o certifikaci je vždy viditelně vyznačen přímo na produktu. Důležitá je také správná velikost – jak helma tak páteřák by měly sedět na těsno a nijak se při pohybu neposouvat.

Vybavení si lze půjčit

Pokud jezdíme na lyže spíše nárazově a na krátko, možná se nám vyplatí si lyžařské vybavení spíše půjčit. Výhodou je, že odpadá počáteční větší investice a nemusíme doma počítat s místem na uskladnění vybavení. Každá solidní půjčovna lyží vám navíc půjčí lyže vždy dobře oservisované a správně seřízené.

Výhodný výprodej

Pokud se přece jen rozhodneme pořídit vlastní vybavení, je dobré počkat si na výprodej lyží, který v současné povánoční době probíhá ve většině lyžařských obchodů. V jeho rámci můžeme sehnat kvalitní sjezdové lyže i ostatní výbavu za velmi příznivé ceny.

Můžete přidat komentář, nebo trackback z vaší stránky.
Tip na lastminute dovolenou: 

Résidence Premium Arc 1950 Village

Les Arcs (Paradiski), Francie
27.1.-30.1.2020
Bez stravy
4 285 KČ

Doprava: Vlastní Hvězdiček: 5
Hotel na mapě
INVIA.cz

Přidej komentář