Kulturní centrum Georgese Pompidou

Pompiduovo kulturní centrum v Paříži bylo postaveno pod záštitou tehdejšího prezidenta Georgese Pompidoua. Na návrh této budovy byla vyhlášena architektonická soutěž, které se zúčastnilo plno předních světových architektů. Vítězný návrh pocházel od Renza Piana a Richarda Rogerse, světoznámé architektonické dvojice. Dále se částečně na projektu podílel Gianfrank Franchini a Jan Kaplický.

Budova vypadá velmi nesourodě, skoro jako hromada skla a ocele. Je jí přezdíváno Beaubourg. Je to velmi atypická budova, která vypadá jako by byla obrácená naruby. Zvenčí jsou totiž umístěny výtahy, eskalátory, potrubí, i ocelové podpory. Budova byla postavena v roce 1977 a je největší turistickou atrakcí Paříže. Ročně ji totiž navštíví přes 7 milionů návštěvníků.

Centrum PompidouGalerie má několik stálých expozic, které zahrnují díla moderní doby, pocházející od těch nejlepších umělců. Nachází se ve čtvrtém a pátém patře. Mezi tyto umělce patří například Henri Matisse s koláží Králův žal, Pablo Picasso, Georges Braque s obrazem Duo, Jackson Pollock, Joan Miró, či Kandinskij.

V prvním a šestém patře je prostor vyhrazený pro krátkodobé výstavy, se kterými centrum drží krok s pařížskou uměleckou scénou.

Ve druhém a třetím patře sídlí knihovna. V Dolním, přízemním patře je tzv. „Forum“, kde nalezneme kino, obchody, dětskou dílnu a centrum jevištních forem.

Velikou zajímavostí zde rovněž je Brancusiho ateliér, je to vlastně rekonstrukce ateliéru umělce Constantina Brancusiho, což je rumunský umělec, který většinu svého života žil a tvořil v Paříži. Odkázal totiž všechno své dílo a majetek francouzského státu pod jedinou podmínkou, a to sice, že jeho ateliér bude znovu obnoven do původní podoby. V ateliéru tedy dnes můžeme vidět více než 200 skulptur, téměř 2000 fotografií, ale také nástroje, s nimiž Brancusi pracoval. Také zde však uvidíte pár osobních předmětů, jako jsou knihy, nábytek, nebo dopisy.

Můžete přidat komentář, nebo trackback z vaší stránky.
Tip na lastminute dovolenou: 

Ajman Saray, A Luxury Collection Resort

Ajman, Spojené arabské emiráty
31.3.-4.4.2019
Polopenze
21 790 KČ

Doprava: Letecky (Praha)
Hvězdiček: 5, Hodnocení­: 9.2
Hotel na mapě
INVIA.cz

Přidej komentář