Nové Místo pro přírodu je u Toužimi

Čtyři lesní rybníčky s výskytem vzácných obojživelníků poblíž Toužimi přibyly do seznamu lokalit, zachráněných díky kampani Místo pro přírodu. Jde o první lokalitu v Karlovarském kraji! Žába Blatnice skvrnitá je velmi nenápadná a tichá žába poměrně náročná na kvalitu vodního prostředí. Nápadnější jsou její zavalití pulci, kteří mohou dosahovat až 18 cm, tedy dvakrát více než dospělé žáby.

Rybníčky „U kapličky“ o rozloze od 900 do téměř 4000 m2 sloužily v minulosti pravděpodobně jako tzv. plůdkové rybníky. Roky však na nich nikdo nehospodaří a díky tomu se zde vytvořily ideální podmínky pro život obojživelníků. Průzkumy, provedené v minulých letech členy Českého svazu ochránců přírody Kladská, zde objevily početné populace blatnice skvrnité, skokana krátkonohého, čolka obecného a čolka velkého, ojediněle též skokana ostronosého. Zejména hojný výskyt kriticky ohrožené blatnice na této lokalitě lze považovat za velmi významný.

Obnovení chovu ryb by znamenalo s velkou pravděpodobností zánik vhodných podmínek pro tyto živočichy. Když se Český svaz ochránců přírody dozvěděl, že stát – jejich dosavadní vlastník – nabízí rybníčky k prodeji ve veřejné soutěži, rozhodl se zkusit je vykoupit. A podařilo se, u všech čtyř rybníčků v soutěži zvítězil!

(foto Přemysl Tájek a Jan Moravec)

zaba blatnice

Můžete přidat komentář, nebo trackback z vaší stránky.
Tip na lastminute dovolenou: 

Traunbachhäusl

Bavorsko, Německo
25.1.-1.2.2020
Snídaně
7 673 KČ

Doprava: Vlastní
INVIA.cz

Přidej komentář