Rozporuplný ostrov Kypr

Kypr je ostrov ve Středozemním moři. Je to třetí největší ostrov tohoto moře (předčí ho jen Sicílie a Sardinie). Ostrov se rozkládá na necelých desetitisících čtverečních kilometrů. V roce 1974 byl ostrov rozdělen na dvě části. Kyperskou republiku a Severokyperskou tureckou republiku. Kyperská republika se rozprostírá na jihu ostrova, vládnou zde kyperští Řekové. Obě tyto části sdílejí jedno hlavní město – a to Nikósii.

Celý ostrov má tradici, která přesahuje 10 000 let. Na historii ostrova se podepsalo několik období – helénské, římské, benátské, osmanské, byzantské, britské a řecko-turecká nadvláda. Po ostrově, díky jeho výhodné poloze, prahly všechny okolní země. V pohoří ve středu ostrova – Troodos – se v době bronzové a měděné objevila opravdu rozsáhlá ložiska mědi, což podnítilo rozvoj tohoto ostrova.

kypr moreKypr je městem protikladů. Na severu lemují pobřeží skalnaté útesy, ve středu ostrova najdeme mohutný masiv Troodos, kde se rozprostírají staré typické vesnice. Jih ostrova je zase jako stvořený pro nádhernou dovolenou u moře. Poloostrovy Akamas a Karpas naopak nejsou příliš přístupné. Krajina je na nich divoká a případní návštěvníci se zde mohou obdivovat pestré fauně a floře.

Města, která se na ostrově nacházejí, jsou proslulá každé něčím jiným. V Limassolu narazíme na nejrušnější noční život, nesčetně mnoho barů a diskoték. V Nikósii, hlavním městě najdeme proslulé univerzity, obchůdky a starobylé dědictví památek. Larnaka je proslulá pro své výborné podmínky pro jachting a surfing.

Na ostrově Kypr si každý přijde na své. Milovníci historických památek mohou donekonečna prozkoumávat staré hrady a odlehlé kláštery, které se nachází v tajemných údolích. K relaxaci po únavné pěší túře můžete využít moře, které je zde opravdu jedinečně teplé.

Můžete přidat komentář, nebo trackback z vaší stránky.
Tip na lastminute dovolenou: 

DOM PEDRO + KAŇONEM NA MÍSTO, KDE SE ZASTAVIL ČAS

Caniço, Madeira
24.5.-7.6.2019
Polopenze
19 180 KČ

Doprava: Letecky (Praha)
Hvězdiček: 3
INVIA.cz

Přidej komentář