Poznejte krásy Brixenu a jeho okolí

Poznejte krásy Brixenu a jeho okolí

…aneb vydejte se stopách Karla Havlíčka Borovského…

Bressanone neboli Brixen je třetím největším městem autonomní italské provincie Bolzano (Alto Adige). Stejně jako v minulosti, je i dnes město kulturním centrem oblasti. Kromě toho leží ve vinařské krajině v údolí Sarntalských Alp, nedaleko jezera Lago di Varna/Vahrner See. Tato část Jižního Tyrolska v sobě snoubí kulturu, historii a výtvarné umění spolu s vysokohorskou atmosférou a nesčetnými sportovními možnostmi. A to vše lze poznat i z tradičních farem sdružení Roter Hahn.

Město Brixen je duchovní, kulturní, umělecké centrum oblasti a sídlo biskupů. Vládne zde klidná a příjemná atmosféra menšího města. Jeho hlavní částí je Staré město, kde se nachází dóm, mnoho kostelů, malebná podloubí, křížová chodba i hrad Hofburg. Ani okraj města není chudý na památky. Za návštěvu stojí klášter Novacella/Neustift, který disponuje velkou knihovnou, cennými relikviemi a v neposlední řadě také velkým vinným sklepem. Zde se totiž vyrábí nejsevernější italské víno. Za pozornost stojí i pevnost Fortezza/Franzesfeste postavená v době Rakousko-Uherské monarchie, která dnes slouží jako místo četných uměleckých výstav.

V České republice je město Brixen známé především díky Karlu Havlíčku Borovskému, který sem byl poslán do vyhnanství a celkem zde strávil čtyři roky (1851 – 1855). Zprvu byl ubytován v hotelu Elephant, později, po příjezdu manželky a dcery v roce 1852, pobýval v pronajatém domě Kellerhäusl. Ač byl pod stálým policejním dohledem, mohl vést prakticky normální život a volně se pohybovat po okolí. Horské prostředí navíc potlačovalo u Borovského projevy tuberkulózy, které se po jeho návratu do Čech, v roce 1855, naplno projevily. Jediné co mu zde bylo upřeno, bylo vměšování se do politických a národních otázek v Čechách. Také korespondence mu byla kontrolována. Vznikly zde literární počiny Tyrolské elegie, Křest svatého Vladimíra a Král Lávra.

Poznejte krásy Brixenu a jeho okolíNejen město Brixen stojí za pozornost, ale také malebná krajina a příroda vinařského údolí mezi alpskými masivy. Jeho okolí nabízí četné možnosti pro aktivní dovolenou, po svazích nad městem je navíc rozeseto množství jihotyrolských statků, kde se lze seznámit s životem na farmě i jedinečnými farmářskými produkty a místními tradicemi a kuchyní. Jedním takovým místem je i Frötscherhof, zrekonstruovaný statek z 12. století, k němuž jízda z Brixenu zabere pouhých deset minut. Po výletech v horské přírodě tu lze odpočívat u přírodního jezírka či v sauně. Pro pěší turistiku a jízdu na koních je ideální farma Ponyhof Gstatschhof, ležící v chráněné oblasti Sieser Alm, na nejvýše položené horské pastvině v Evropě.

Nedaleko Brixenu leží jezero Lago di Varna/Vahrner See, od kterého vede „Kaštanová stezka“, šedesátikilometrová cesta končící v hlavním městě provincie, v Bolzanu. Opomenout nelze ani jezero Lago di Breis/Prager Wildsee, jedno z nejkrásnějších a především nejhlubší jezero Jižního Tyrolska, ke kterému vedou četné pěší trasy a odvážlivci se v něm mohou vykoupat. Oblíbeným výletem je i návštěva jedné z původních jihotyrolských vesnic Fane Alm, ležící na malé náhorní plošině mezi vrcholky hor, kam se lze dostat po „Mléčné stezce“ s mnoha informacemi o tomto typickém produktu. Během cesty zve k návštěvě farma Untereggerhof zaměřená na chov koz, výrobu sýrů a mléčných výrobků.

Poznejte Jižní Tyrolsko i vy.

Mohlo by se vám také líbit

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 2. Počasí

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Hilton Ras Al Khaimah Resort & Spa – díl 1. Základní informace

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Společník cestovatele–díl 3. Řecko

Pojišťovny lákají na uzavření cestovního pojištění soutěžemi

Pojišťovny lákají na uzavření cestovního pojištění soutěžemi

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *